Krok po kroku – jak w prosty sposób nabyć świadectwo energetyczne?

Od 28 kwietnia 2023 roku istnieje obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej m.in. dla wynajmowanego mieszkania. By ubiegać się i w końcowym etapie otrzymać świadectwo energetyczne, należy posiadać odpowiednie dane. Wizja ich zbierania oraz gromadzenia dokumentów spędza sen z oczu właścicieli mieszkań. Czy można uniknąć tego stresu? W naszym artykule podpowiadamy, jak w prosty sposób nabyć świadectwo energetyczne. 

Co to jest świadectwo energetyczne i kto musi je posiadać, a kto  nie? 

Świadectwo charakterystyki energetycznej zwane także świadectwem energetycznym jest dokumentem określającym wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części np. mieszkania. Obejmuje energię wykorzystywaną:

 • na potrzeby ogrzewania i wentylacji,
 • do podgrzania wody użytkowej, 
 • do chłodzenia (klimatyzacji), 
 • do oświetlenia w przypadku budynków niemieszkalnych.

Od 28 kwietnia 2023 roku właściciele domów, mieszkań, zarządcy budynków jedno- i wielorodzinnych oraz właściciele mieszkań spółdzielczych mają obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla swojego budynku lub lokalu mieszkalnego. Świadectwo energetyczne musi uzyskać każdy, kto chce sprzedać albo wynająć mieszkanie lub dom, by przekazać je najemcy lub nabywcy nieruchomości.

Natomiast nikt nie wymaga posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej w sytuacji, kiedy wykorzystujemy dany budynek (lub lokal) na własny użytek. Nie zamierzamy go więc ani sprzedawać, ani wynajmować. 

Zwolnieni z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego są również właściciele budynków zaliczanych do:

 • budynków gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/ (m²·rok), 
 • budynków, które podlegają ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, 
 • budynków przemysłowych oraz gospodarczych, które nie są wyposażone w instalacje zużywające energię – z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego.

Należy pamiętać, iż za brak świadectwa energetycznego ustawodawca przewidział karę. W sytuacji, gdy sprzedający lub wynajmujący nie dopełni obowiązku przekazania osobie kupującej albo wynajmującej świadectwa energetycznego budynku lub lokalu (może to być kopia lub wydruk), to podlega karze grzywny. Kara za brak świadectwa może sięgać nawet 5 000 zł.

Więcej o samym świadectwie energetycznym przeczytasz na prodoma.pl

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo energetyczne?

W odpowiednio przygotowanym dokumencie, jakim jest świadectwo energetyczne powinny znaleźć się ściśle określone informacje. Są to:

 1. Adres obiektu: lokalizacja budynku lub mieszkania.
 2. Kubatura: powierzchnia całkowita budynku lub mieszkania.
 3. Powierzchnia użytkowa: całkowita powierzchnia budynku lub mieszkania dostępna do użytku.
 4. Wiek budynku: czas liczony od momentu wybudowania obiektu.
 5. Właściwą temperaturę pomieszczeń: optymalna temperatura dla każdego pomieszczenia w budynku lub w mieszkaniu.
 6. Zapotrzebowanie budynku na energię: szczegółowe informacje o zapotrzebowaniu na różne rodzaje energii, takie jak:
 • nieodnawialną energię pierwotną: Ilość energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł, które są zużywane przez budynek;
 • energię końcową: całkowite zużycie energii przez budynek, uwzględniając wszystkie źródła energii;
 • energię użytkową: ilość energii zużywanej przez użytkowników budynku;
 • średnią sezonową sprawność instalacji: efektywność energetyczna systemów instalacyjnych w budynku w ciągu roku.
 1. Dodatkowe informacje: inne, wszelkie istotne informacje dotyczące efektywności energetycznej budynku.
 2. Ponadto: numer, typ budynku, nazwę lub nazwiska właściciela, zintegrowaną charakterystykę energetyczną, klasę budynku, datę wydania i datę ważności, imię i nazwisko oraz numer licencji audytora energetycznego.

Pamiętaj, że świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia przez licencjonowanego audytora energetycznego.

  Ile trwa sporządzenie i wydanie świadectwa energetycznego?

  Wydanie świadectwa energetycznego powinno nastąpić w ciągu 14 dni od złożenia przez Ciebie wniosku

  Ale musisz wiedzieć, że czas ten może się różnić. Wszystko zależy od firmy i audytora energetycznego, którzy sporządzają świadectwo, a także od specyfiki budynku i zebranej dokumentacji. Zawsze warto skonsultować ten temat bezpośrednio z firmą, która będzie sporządzać świadectwo.

  Jakie informacje właściciel musi dostarczyć audytorowi energetycznemu?

  Bez odpowiedniej dokumentacji i informacji nie uzyskamy świadectwa energetycznego. Właściciel budynku lub lokalu mieszkalnego musi więc dostarczyć audytorowi następujące informacje:

  • Projekt architektoniczno-budowlany z opisem technicznym: najlepiej projekt architektoniczno-budowlany z uwzględnieniem wszelkich późniejszych modyfikacji.
  • Dokumentację dotyczącą ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (o.c. oraz c.w.u)
  • Dokumentację dotyczącą klimatyzacji w sytuacji, gdy budynek lub lokal mieszkalny  jest klimatyzowany.
  • Dokumentację dotyczącą wentylacji mechanicznej.
  • Dane techniczne lub dokumentacja dodatkowych urządzeń elektrycznych, jakie są wykorzystywane do produkcji energii na posesji: jeżeli na przykład na danej posesji są zainstalowane panele słoneczne, to musisz dostarczyć audytorowi dokumentację tej instalacji fotowoltaicznej.
  • Plan budynku/lokalu/mieszkania. Można wykonać go samodzielnie. Najważniejsze tutaj są wymiary okien, drzwi oraz poszczególnych pomieszczeń, a w tym wysokość pomieszczeń, informacja o budowie stropów, ścian zewnętrznych, izolacji. Warto wykazać co znajduje się za ścianami mieszkania lub lokalu (klatka schodowa, mieszkanie ogrzewane, mieszkanie nieogrzewane, garaż etc.).
  • Rachunki z okresu ostatnich 3 lat: wydatki na energię i ogrzewanie.

  Świadectwo energetyczne sporządza audytor energetyczny z odpowiednimi uprawnieniami. Warto wcześniej ustalić z daną osobą, jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania świadectwa energetycznego. 

  Czy administracja budynku musi przekazać właścicielowi odpowiednie dokumenty i dane oraz ile ma na to czasu?

  Dane budynku, jakie są niezbędne do sporządzenia świadectwa energetycznego można uzyskać nieodpłatnie od właściciela lub zarządcy budynku. Właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany do przekazania kopii świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, które przekazano w postaci papierowej lub wydruku świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, które przekazano w postaci elektronicznej. Jeśli takiego dokumentu nie ma, to istotna tu będzie dokumentacja techniczna budynku.

  Na przekazanie dokumentacji właściciel lub zarządca budynku ma 14 dni, które liczy się od dnia złożenia przez właściciela mieszkania wniosku w tej sprawie. 

  Krok po kroku – proces zamawiania świadectwa energetycznego

  Gdzie mogę zamówić świadectwo energetyczne? Odpowiadamy: możesz zamówić świadectwo energetyczne od firm, które się specjalizują w sporządzaniu takich dokumentów. Pamiętaj, że świadectwo energetyczne powinien sporządzić licencjonowany audytor energetyczny z odpowiednimi uprawnieniami. 

  W Internecie znajdziesz firmy, które pomogą Ci przejść przez cały proces krok po kroku. Zamawianie świadectwa obejmuje wypełnienie formularza na stronie internetowej firmy, podanie swoich danych kontaktowych wraz z lokalizacją budynku i nazwą projektu. Następnie, terenowy audytor energetyczny kontaktuje się z Tobą, by ustalić wszystkie szczegóły związane z wykonaniem usługi. Koszt sporządzenia świadectwa energetycznego wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Zaczyna się od 300 zł. Jednak nie ufaj wszystkim ofertom. Upewnij się, że firma, którą wybierzesz, znajduje się na specjalnej liście Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

  Proces zamówienia świadectwa energetycznego wygląda następująco:

  1. Wybór rodzaju zabudowy: wybierz rodzaj zabudowy, dla którego chcesz zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej.
  2. Złożenie zamówienia: złóż zamówienie oraz dokonaj opłaty.
  3. Wypełnienie formularza: po opłaceniu zamówienia otrzymasz formularz, który musisz uzupełnić i przesłać do firmy. Formularz zawiera pytania dotyczące specyfikacji Twojej nieruchomości.
  4. Przesłanie dodatkowych dokumentów: Może być konieczne przesłanie dodatkowych dokumentów, takich jak projekt architektoniczno-budowlany, dokumentacja dotycząca ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji mechanicznej oraz zdjęcia zewnętrzne budynku.
  5. Otrzymanie świadectwa: Po przetworzeniu wszystkich informacji otrzymasz świadectwo w wersji elektronicznej lub papierowej.

  Oferta specjalna dla właścicieli mieszkań pod wynajem

  Przedstawiony w artykule proces pozyskania świadectwa energetycznego może wydać się prosty, ale tak naprawdę wymaga wiele zachodu i przede wszystkim czasu. Dlatego w PRODOMA mamy dla Państwa wyjątkową ofertę

  By ułatwić skomplikowany i skrócić czasochłonny proces zdobycia tego świadectwa, we współpracy z firmą certyfiko.pl, przygotowaliśmy specjalną ofertę. Właściciel mieszkania pod wynajem musi tylko podać numer kontaktowy do administracji i upoważnić Certyfiko do zdobycia wszystkich niezbędnych informacji do uzyskania świadectwa energetycznego. Dzięki temu oszczędzicie nie tylko czas, nerwy, ale również i pieniądze. Oferujemy bowiem atrakcyjne KODY RABATOWE, które są do wykorzystania podczas zakupu pakietów na stronie internetowej: https://certyfiko.pl

  • kod rabatowy: „prodoma-economy” obniża cenę pakietu mieszkanie ekonomy do 328zł brutto. 
  • kod rabatowy: „prodoma-premium” zmniejsza cenę pakietu mieszkanie premium do 650zł brutto.
  •  kod rabatowy: „prodoma-dom” zmniejsza cenę pakietu domu ekonomy do 614 zł brutto oraz domu premium do 914 zł brutto.

  Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. 

  Sebastian Milczarek

  Sebastian Milczarek ekspert rynku nieruchomości

  Zobacz też